Февруари 2012 / Хора

Кремена Оташлийска:гордост без предразсъдъци

Текст и интервю от Слав

Критериите за успеваемост в моделската кариера винаги са субективни. Мерните единици могат да бъдат корици на престижни списания, брой заснети кампании, или дори най-адекватния – сумата в банкова сметка, заработена с моделинг. В този момент, след края на модните седмици представящи колекциите за есен-зима 2013/14, едно е сигурно – няма модел роден в България, който да е направил статистиката за участия в ревюта както Кремена Оташлийска. Това е прост аритметичен факт. А когато смесиш аритметиката с добавената стойност от престижа на марките, се превръща в прецедент.

Ето този прецедент е повод за този материал. Материал, в който бълбукат и дразнят много въпроси, някой от тях може би ще намерят своите отговори. Ще има ли най-накрая световен топмодел от български произход?

В бизнеса съм достатъчно дълго, за да съм работил с единствените българки, снимали с титаничния Стивън Майзел – Алекс и Деси. Приятел съм с българката, която е „косата“ на световните кампании на всички възможни брандове с такива продукти, а преди две години лицето ѝ беше част от глобалната реклама на Azzaro Twin. Това е Станимира Колева.

Преди десетина години, в лицето на Таня Илиева имахме суперсилен дебют по време на Седмицата на Модата в Париж, а през годините много наши момичета са ходили по световните подиуми (ако някога прочетете от мен „котешката пътечка“- моля, убийте ме с камъни) за световни дизайнери. Силвия Димитрова, един от най-трудолюбивите и съвестни модели, с кариера по-дълга от моята гримьорска, радвала ни с кампании на De Beers, Wolford, Agent Provocateur, невероятна гордост!

Гергана Полежанова, Мария Руньова, Божана Татарска, Катя Пенева, Катя Трифонова, Силвия Рангелова, Теодора Ангелова… Това е част от списъка на българките, разписали се с работата си в златните архиви на модата.

Какво тогава кара гримьорската ми, обсебена от модели душа да се вълнува от казуса Кремена? Вероятно фактът, че за три сезона, тя отметна повечето от гореизброените като вид ангажименти.

Тази тема е особена за мен по няколко причини. Обсесията по моделките не може да притъпи някои други мисли и страсти. Като това: не превъзмогнахме ли дребния балкански комплекс, който иска непременно да имаме някаква родна гордост?

В случая, медиите дори не се надпреварват да привиждат в лицето на Креми нов повод за тупане в гърдите. Иначе с годините свикнахме да откриваме „българската Моника Белучи“, “новото лице на Кавали“, изобщо всевъзможни глупости написани набързо, тотално некомпетентни по отношение на модния бизнес. Но фактите са факти, дори в имагенерен свят като модата. А аз съм практичен и фактологичен.

Ставам особено зъл, когато неподготвени по темата „журналисти“ откровено заблуждават също така неподготвена аудитория, подменят термини, или ги използват некоректно. Така например, за осми път се провежда седмица на „висшата мода“ в София, момичета с чалга имидж са „лица“ на световни марки и други подобни недоразумения.

Но ако се вгледаме в кратката към момента, но съдържателна кариера на Кремена, най-накрая понятия като модел, ревю, кампания, pret-a-porter и haute couture се разбират пределно ясно.

Сериозен факт, който толкова дълго пропускаме, е, че и модата, бидейки огромен бизнес, също е подчинена на геополитически параметри и тенденции. Тюхкаме се как въпреки „неповторимата красота на българките“ нямаме име, което да се нареди сред супермоделите. Но изцяло забравяме какви пазари са Русия, Бразилия, САЩ или Китай. Не допускаме, че всъщност не е никаква драма, че нямаме световен модел. Или поне нямахме, до сега…

Кремена Оташлийска е родена на 21 септември 1995 в София. Баща ѝ е бивш национал по волейбол, а майка ѝ – европейска шампионка с ансамбъла по художествена гимнастика от Хелзинки 1987. Причината за заминаването на семейство Оташлийски в Испания е обещаващата спортна кариера на по-голямата сестра на Креми, в света на професионалния тенис. Кариера, помрачена от тежка контузия и отказ от спорта. Щафетата поема малката Кремена, която семейна приятелка насочва към модатa. Барселонската ѝ агенция праща първите тестови снимки във Ford Ню Йорк, а останалото e натрупани в рамките на три сезона история и факти. Сухи факти.

Сесии в списания
Haute Couture ревюта
Общо 6, за Bouchra Jarrar, Chanel, Elie Saab, Giambattista Valli, Iris Van Herpen, Valentino
Pret-a-porter ревюта
Общо 53, от които две за Balenciaga през есен-зима 2012/13 и лято 2012. Останалите 51, за сезон есен-зима 2013/14, можете да видите тук

Сухата статистика си е суха статистика, но ми е интересно какво мисли Креми за всичко това. Ето защо, ѝ дадох само няколко дни почивка след края на маратона, преди да я потърся за кратък разговор:

Какво те впечатли най-много в света на модата, за краткото време, в което си част от него?
Мащабът, с който работят, организацията и екипите около дизайнерите. На всяко шоу има не по-малко от 200 човека екип!

Имаш ли любим ангажимент досега – ревю, снимки?
Piter Pilotto – музиката беше много яка, бях без токчета и сигурно ми личи на снимката, че съм доволна и усмихната. Също и Chanel, те винаги правят ревютата в Grand Palais – една невероятна сграда! Фотосесията за Vogue Italia също беше много забавна, защото всички момичета се познавахме.

Когато те попитат откъде си, как отговаряш?
Абсолютно винаги казвам, че съм от България, естествено!

Знаеш ли имена на други български модели?
Само Гергана Полежанова и Ирина Папазова, други не знам. Всичко се случи много бързо, когато започнах, заминах веднага за Барселона, не съм работила в България, а и до сега не съм срещала модели от България около мен.

Как реагират клиентите когато разберат, че си от България?
Изненадват се и ме питат какво има в България. Казвам им: „Хубави жени.“

В коя от модните столици се чустваш най-добре?
Ню Йорк и Париж. Ню Йорк е градът в който най-често живея и повечето ми приятели са там, а Париж – това все пак е столица на модата.

Каква е най-голямата заблуда на хората относно професията на модела?
Че работата ни е само чупки и стойки, което не е така. Работя по 14 часа на ден – почти не спираме, особено по време на Седмиците, правим по 3 ревюта, 5-6 фитинга и 2-3 кастинга, всеки ден.

Осъзнаваш ли, че в България предизвика голяма радост и вълнение сред феновете на модата?
Не! Освен вашия сайт, никой друг не е обърнал внимание на успехите ми (бел.а., всъщност, освен нас внимание на Креми обърнаха и от списание Мода и The Garage Starlets). Например в Dir.bg има снимки с мен от Valentino, Chanel, Elie Saab и други, но никъде не са споменали, че това съм аз, че съм българка и постигнах толкова за кратко време. Въпреки това, аз се гордея, че съм БЪЛГАРКА.

Какво ти предстои?
Сега съм няколко дни на почивка в Торонто заедно със сестра ми и майка ми, после се връщам пак в Ню Йорк. Иначе, програмата ни я дават ден за ден, защото много често нещата се променят в последния момент. Когато имам работа в Европа ще дойда и до България, за да се видя с баща ми.

Трябва да пренастроим часовниците и ние, заедно с тях да мръднем напред във времето.

Кремена е от поколението, което докато се е раждало, българки като Гергана Полежанова са били на опашките пред посолствата, и са изпускали одобрени ангажименти, заради отхвърлени молби за визи.

Мисля, че трябва да се отпуснем и да се радваме на това, че децата на 16 имат този шанс, нещата да им се случват, без комплекси – свободно, от география и манталитет. А предвид ситуацията в България в момента, имаме нужда от това да затворим една страница от 23 годишния ни преход. Тази страница на която с голяма въпросителна до момента стоеше въпроса „Ще имаме ли най-накрая българско глобално лице в модата?“

Надявам се, Кремена отговори утвърдително на този въпрос. И да – тя е родена в България! Горда, без предразсъдъци.